Lättare att byta bana mitt i yrkeslivet
Nu blir det lite enklare ekonomiskt att börja plugga mitt i arbetslivet. Från den 1 oktober kan du nämligen ansöka om att få det nya omställningsstudiestödet, som kan ge mer i plånboken om du börjar studera.
Hur mycket pengar du får beror lite på vilket kollektivavtal du har och hur mycket du tjänar, och stödet är indelat i en bidragsdel och en lånedel. Du kan plugga både heltid och deltid, så du kan fortsätta jobba under tiden om du vill. På csn.se kan du läsa om vilka villkor du behöver uppfylla, hur det fungerar och allt annat som kan vara bra att veta om det nya studiestödet.
Får du ersättning från a-kassan och vill börja plugga? Ring alltid oss innan! Studier kan nämligen påverka din ersättning.